Класифікація загроз безпеці та пошкодження даних у комп’ютерних системах Загрози, що виникають при роботі в Інтернеті. Етичні та правові основи захисту відомостей і даних.

 Мета уроку: сформувати уявлення про види загроз безпеці даних і можливі наслідки недотримання правил безпеки; прищеплювати етичні та правові норми поведінки з дотримання інформаційної безпеки; розвивати логічне мислення, дослідницькі навички, виховувати інформаційну культуру учнів, уважність та відповідальність, бажання мати глибокі та якісні знання.

Хід уроку

І. Організаційний етап. Актуалізація опорних знань

1. Які загрози можуть виникнути під час роботи з комп’ютером?

2. Які методи захисту особистих даних ви знаєте?

3. Які етичні норми користувачів комп’ютерів ви знаєте?

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Сьогодні наслідки від пошкодження або знищення інформації (даних) є більш значними, ніж втрата матеріальних ресурсів. Нерідко вартість інформації, втраченої, наприклад, під час природного лиха або техногенної аварії, може в сотні разів перевищувати вартість будівель. Які загрози чатують на дані у  вашому комп’ютері, як захистити збережену інформацію, ви дізнаєтеся на цьому уроці.

Учні працюють з презентацією. Записи в зошитах:

1.     Інформаційна загроза.

2.     Безпека даних (категорії з визначеннями).

3.     Загрози інформаційній безпеці (категорії).

4.     Правові основи захисту даних.

5.     Правовий захист інформації.

Обговорюємо:

1. Що називають інформаційною загрозою?

2. Які категорії безпеки даних виділяють?

3. Які вам відомі різновиди загроз?

4. На які категорії можна розділити загрози, які можуть завдавати шкоди інформаційній безпеці?

5. Хто такий хакер?

6. Що називають спамом, фішингом?

7. Які етичні норми користувачів комп’ютерів ви знаєте?

8. Які правові норми захисту даних ?

ІІІ. Засвоєння нових знань, формування вмінь

Робота за комп’ютером

За підручником ст. 79 Працюємо самостійно Завдання3.

Виконану роботу здати в Google Сlassroom, приєднавши відповідний файл презентації.

 VI. Домашнє завдання

Підручник § 9 ст. 72-75 (Індивідуально: Створити презентацію на тему «Сучасна інформаційна безпека України»)

Практична робота. Архівування та розархівування даних

 Мета урокусформувати навички використання програм-архіваторів; розвивати логічне мислення; виховувати інформаційну культуру. Розвивати вміння використовувати отримані знання в різних ситуаціях під час роботи за комп'ютером; виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.

Хід уроку

І. Робота за комп’ютером

1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.

2) Інструктаж учителя.

3) Практична робота за комп’ютерами.


IІ. Підсумки уроку

Пройти тестування (Google Classroom)

ІІI. Домашнє завдання

Повторити тему: Архівування та розархівування даних.

Стиснення та архівування даних. Види стиснення даних. Архіватори

 Мета урокувивчити принцип стиснення інформації, методи захисту інформації, поняття «архівований файл або архів», вміти створювати, переглядати, доповнювати, оновлювати архів та вилучати файли з архіву.

Хід уроку

I. Вивчення нового матеріалу

Система двійкового кодування, яка використовується в комп’ютерах, дуже зручна для зберігання, опрацювання та пересилання інформації, але порівняно з іншими системами кодування збільшує розмір файлу. Тому іноді виникає необхідність зменшувати розмір файлів для більш ефективної роботи з інформацією.

Для зменшення обсягу файлів використовують спеціальні алгоритми (методи) стиснення інформації. Мотивацію введення поняття архівного файла та процесу архівування даних доцільно проводити за допомогою дедуктивної бесіди, в якій учні мають брати активну участь.

З’ясуємо, яким чином можна передати інформацію з одного комп’ютера на інший. Якщо за допомогою електронної пошти, то треба зазначити, що пересилати інформацію електронною поштою ми можемо тільки одним файлом. Виникає питання: як бути, якщо пересилати треба декілька файлів або декілька папок, або обсяг інформації, що треба переслати, завеликий, і електронна пошта не в змозі з цим упоратись? А якщо передавання інформації відбувається за допомогою флеш-носія, а обсягу пам’яті, що на ньому залишилася, недостатньо для запису потрібної інформації (і нічого видалити з носія не можна)? Отже, в обох випадках на допомогу приходить така операція, як стиснення інформації. Крім того, під час роботи з комп’ютером можливими є пошкодження або знищення інформації на дисках. Із різних причин це може відбуватися через фізичне пошкодження магнітного шару диска, неправильне корегування або випадкове знищення файлів, пошкодження інформації комп’ютерними вірусами тощо. Тому для зменшення втрат інформації слід мати архівні копії файлів із найбільш важливою для користувача інформацією.

Отже, з одного боку, стискати дані необхідно для зменшення простору на зовнішніх носіях інформації та прискорення пересилання повідомлень і програм з одного комп’ютера на інший. З другого боку, ушкодження пристроїв комп’ютера може призвести до втрати даних, їх відновлення потребує багато часу й зусиль. Для виконання цих завдань існують програми-архіватори, які забезпечують як архівацію, так і стиснення даних.

Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації

(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)


ІI. Засвоєння нових знань, формування вмінь

Робота за комп’ютером. Виконання вправ, що в презентації.

ІІI. Домашнє завдання

Опрацювати теоретичний матеріал на блозі